0 532 242 52 21

VAJİNİSMUS TERAPİSİ DANIŞMANLIĞI

vajinismus terapisi danışmanlığı

Türkiye’de her 10 kadından 1’inde vajinismus görülmektedir. Vajinismus terapisi danışmanlığı, cinsel bozukluklar söz konusu olduğunda, ülkemizde yaklaşık %62 gibi bir oranda başvurunun olduğu bir sorundur.

Fizyolojik bir temeli olmayan vajinismustan kurtulmanın yolu cinsel terapi ve psikoterapidir. Bunun dışında penisin ve vajinanın birleşmesini amaçlayan kestirme çözümler genellikle kadınlarda cinsel yönden isteksizlik yaratmaktadır. Vajinismus terapi yöntemlerine bakıldığında kalıcı ve kesin çözüm için tek yol cinsel terapidir. Fizyolojik bir sorun söz konusu ise, kadın doğum uzmanları tarafından vajinismus tedavisi uygulanması gerekmektedir ancak %90 ından daha fazlası psikolojik nedenlerle ortaya çıkan vajinismustur. 

Vajinismus terapisi bu alandaki uzmanlar tarafından yapıldığında kesin ve kalıcı olarak çözülebilen bir sorundur. Bu sorunu yaşayan çiftler sorunu görmezden gelerek ya da bir süre sonra geçer diye düşünerek profesyonel yardım almazlarsa bu problem evlilikleri de yaralayabilir.

Vajinismus nedir sorusunun en doğru cevabı; vajinismus, vajinanın üçte birlik kısmında penisin girişini dolayısıyla vajinal penetrasyonu engelleyecek şekilde devam eden istem dışı kasılmaların çok yoğun eşlik ettiği bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus belirtilerine baktığımızda, vajinismus problemi yaşayan kadınlar cinsel birleşme yaşayamamakta ya da cinsel birleşme gerçekleşse dahi bu çok ağrılı ve acı verici olmaktadır. Bu durum normal değildir çünkü cinsel birleşmenin ağrı ya da acı veren bir durum olmaması gerekir. Vajina yapısı itibariyle esneyebilen aynı zamanda genişleyebilen bir organdır. Yani bu durum vajinadaki herhangi bir problemden kaynaklanmaz. Fakat vajinismus problemi yaşayan kadınlar vajinalarının çok dar olduğuna ve penisin giremeyeceğine inanırlar.

Vajinismus problemi yaşayan kadınlar genellikle ön sevişme sırasında sorun yaşamamaktadır. Ön sevişmede zevk alabilen kadınlar cinsel birleşme sırasında ise yoğun kasılmalarla birlikte vajina adeta bir duvar gibi hissedilmektedir. Kasılmalar tüm vücudu sarmakta, genel olarak bir korku ve kaygı hali tüm bedene hâkim olmaktadır. Bu sırada eşini itme, birleşmeyi engeller şekilde bacaklarını kapatma ve kendini geri çekmenin yanında ağlamalar da olabilmektedir. Birleşme sırasında acı, yanma, delinme oluyormuşçasına değişik şikâyetlerde bulunulmaktadır. Fakat önemli olan nokta şudur ki bu problemde sorun vajinada değildir. Vajinismus, kadınların zihinlerinde biriktirdiklerinin bir ürünüdür.

 

Vajinismus Terapisi Danışmanlığı’ na İhtiyaç Duymanıza Neler Sebep Olmaktadır?

 

  • Öncelikle vajinismus beyinde ve düşüncelerle ortaya çıkan bir problemdir. Yanlış inançlar, yanlış düşünceler, cinsellikle ilgili yanlış ve kulaktan dolma bilgiler vajinismusun başlıca sebebidir.
  • İlk cinsel ilişkide acele edilmesi
  • Geçmişte taciz, tecavüz ya da travmatik olaylar yaşama veya travmatik olaylara tanık olma
  • Zorla evlendirilme ve eşini sevmeme durumu
  • Olumsuz yönde ahlaki ya da dinsel şartlanmalar
  • Obsesif veya borderline kişilik özellikleri taşıma durumunda vajinismus ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismus problemi yaşayan kadınlar çoğunlukla evlenmeden önce çevrelerinden gerçeği yansıtmayan ya da abartılmış tarzda hikâyeler ve olaylar duymuş ve yahut çocukluğundan bu yana yanlış inançlar içerisinde yetiştirilmiş olabilir. Bu ve buna benzer olaylar kadınların kendi zihinlerinde gerçeği yansıtmayan çarpık düşünceler ortaya çıkarmaktadır. Bu yanlış düşünceler cinsel birleşme sırasında kadının korkuya kapılmasına sebep olmaktadır. Vajinismus sorunu olan kadınlar çoğunlukla kendilerini suçlama, kadınlıklarında herhangi bir eksiklik olup olmadığını sorgulamaya başlamaktadır. Bu süreçte erkekler de eşi tarafından istenilmediğini, reddedildiğini düşünmeye başlar ve bu durum erkeklerde öfke, kızgınlık gibi duygulara yol açabilir. Sonuç olarak çiftler arasında cinsel soğukluk artabilir. Vajinismus terapisi ve vajinismus hakkında daha detaylı bilgi için; ‘ Konya Vajinismus Terapisi : Cinsel İlişkiye Girememe Sorunu ‘ başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı öneririz. 

Vajinismus 7 ile 12 seans arasında kesin olarak çözümlenebilen bir sorundur. Uzmanından alacağınız doğru bir danışmanlık süreci ile bu sorununuzdan sonsuza kadar kurtulabilir aynı zamanda mutlu ve kaliteli bir cinsel yaşama kavuşabilirsiniz.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.