0 (850) 840 87 87

ERKEKLER NEDEN ALDATIR ?

Erkekler Neden Aldatır?

İçindekiler

Sadakatsizlik; kadın – erkek, evli veya romantik ilişki fark etmeksizin günümüz dünyasında her bireyin yaşayabileceği çeşitli olumsuz sonuçlar doğuran mevcut birlikteliğe üçüncü ve hatta dördüncü kişilerin dahil olmasıdır. Diğer şahıslarla yaşanan duygusal, cinsel veya fiziksel birlikteliği barındırır. Sadakatsizlik aldatmayı doğurur. Aldatma ise sadakatsizliği ört bas etmeye yarayan yalanlardan gerçek olmayan davranışlardan oluşur. Çiftlerin aile ve evlilik danışmanı, psikolojik danışman veya psikolog desteğine en çok ihtiyaç duydukları ilişki sorunların birisi de aldatmadır. Peki ilişkide erkekler neden aldatır?

 

Aldatma Dahil İlişkide Hiçbir Sorun Tek Taraflı Değildir !

Kabullenilmesi zor olan sadakatsizlik genellikle eşlerden aldatanı günah keçisi ilan ederken aldatılanı dünyanın en masum insanı şeklinde sunmaktadır. Ancak aldatma davranışının altındaki etmenlere bakıldığında sebepleri incelendiğinde ilişkide yaşanan sorunlar eşlerden birini aldatmaya yöneltmiş olduğunu görmekteyiz. Peki ilişkideki sorunlar tek taraflı mı oluşmakta? Tabi ki hayır. Unutmayalım ki ilişki iki kişiliktir. Sağlıklı ilerlemesini sağlayan da çiftlerdir sağlıklı ilerlemesine engel olacak problemler üreten de. İşte bu sebeptendir ki aldatmada sadece bir taraf günah keçisi olmaz. Masum olarak algılanan tarafın da aldatma davranışında az da olsa rolü vardır.
 

İlişkide Erkekler Ne İster?

İlişkide erkeklerin beklentileri, partnerlerinin olumlu ve güçlü yönlerine odaklanması yönündedir. Eşinin veya partnerinin kendisine memnuniyet ve hayranlıkla bakması, memnuniyet ifade eden sözler söylemesi ilişkide erkeklerin en temel ihtiyaçlarındandır. Erkekler bunlardan mutluluk duyarken; küçük düşürülmek, hatalarının öne sürülmesi, sorunlardan çok bahsedilmesi ve eleştirilmek hoşlarına gitmez. Bu gibi tepkiler erkeklerin ilişkiden uzaklaşmasına neden olmaktadır çoğu zaman.

Gülmeyen güzel yüz erkeği mutlu etmemektedir çünkü memnuniyetsizlik ve hoşnutsuzluk ifadesidir adeta. Ancak bu, kadın mutsuz olsa da sinirli olsa da kırgın ya da yorgun olsa da eşine güler yüzlü olmak zorunda, duygularını hiçe saymak zorunda anlamına gelmiyor.

Aldatılan ve çok öfkeli olan birçok kadın danışanımda, ‘o kadına yazdığı şeylerin bir tanesini bile bana söylemedi’ şeklinde öfkeli cümleler duydum şu ana kadar. Hepsine de ‘eşlerinin kadına yazdıklarını dikkate almayıp, kadının eşlerine söylediği sözlere bakmalarını, onları hiç kendilerinin eşlerine söyleyip söylemediğini’ sordum. Birçoğu o an farkına vardılar ki; aslında kendileri de eşlerine hiç o kadının söylediği güzel sözleri, övgüleri, memnuniyet ve hayranlık içeren sözleri söylememişler o güne dek. Yani o ihtiyacın karşılanmaması adeta bunun başka yerden alınmasına neden olmuş.

 

Yalnız Kalmak Erkekler İçin Bir İhtiyaçtır

Erkeklerin ihtiyaçlarından devam edecek olursak erkeklerin ihtiyaç duyduğu bir diğer etmende yalnız kalma ihtiyacıdır. Erkekler bir sorunla karşılaştıklarında bununla yalnız baş etmeye çalışırlar. Etraftan destek almak pek erkeklere göre değildir. Problemin üstesinden gelebilmek içinde yalnız kalıp durum değerlendirmesi yapmak isterler.  Kadınlar bu yalnız kalma isteğini çoğu zaman yanlış yorumlarlar. Eşlerinin kendilerinden sıkıldığını, birlikte vakit geçirmek istemediğini düşünürler ya da eşleriyle konuşmaya ona birçok şeyi anlatmaya ihtiyaçları vardır. Bu tür yanlış bilişler eşleri çatışmaya sürükler. Çatışmalar da kimi zaman aldatmayla sonuçlanır.

İşte bütün bu genelleştirilmiş etmenler aldatma veya aldatılamaya sebebiyet verebilmektedir. Elbette ki her aldatmada birçok farklı neden de bulunabilir. Yazımızda ele alınan nedenler, sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Unutmayalım ki ilişki iki şoförü olan bir araçtır ve optimum bir otobanda ilerlemesi beklenir. Yaşanılan süreç hiçbir zaman tek taraflı değildir. Eğer aldatma söz konusuysa mutlaka deneyimli bir psikolojik danışman ya da psikolog dan aile terapisi desteği alınmalıdır.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.