0 532 242 52 21

CİNSEL TERAPİ DANIŞMANLIĞI

Cinsellik konusu toplumumuzda çoğunlukla insanların üzerinde konuşmaktan, soru sormaktan çekindiği bir konudur. İnsanların yeterli ve doğru olmayan bazı bilgilendirmelere maruz kalması ileride cinsel sorunlara sebep olabilmektedir. Bireylerin sorun yaşadığı mahrem konularda konuşması kolay değildir çoğu zaman ve böyle olması da normal bir durumdur. Danışanın psikolojik danışmanına güvenmesi ve sorunlarını rahatlıkla anlatabilmesi problemlerin çözümünü de kolaylaştıracaktır. Danışanın rahat olması ise oluşturulan güven ortamıyla mümkündür. Tüm danışmalarda olduğu gibi cinsel danışmanlıkta da gizliliğe özel önem verilmekte ve esas tutulmaktadır.

Cinsel Danışmanlık Konya konusunda merak edilen bir diğer nokta cinsel danışmanlığın nasıl uygulandığıdır. Cinsel Danışmanlık kimi zaman bireysel kimi zaman eşle birlikte katılımın olduğu, danışman tarafından fiziksel müdahale gerektirmeksizin, cinsel problemler, cinsel hayat, duygular gibi konuların işlendiği ve ele alındığı bir danışmanlık sürecidir. Öncelikle danışanın geçmişten bu zamana cinsel öyküsü detaylı olarak dinlenilir. Cinsellikle ilgili bilgileri, cinsel deneyimleri vb. konularda bilgi alınır. Cinsel danışmanlık genel olarak cinsel terapi eğitimli bir psikolog, psikolojik danışman ya da psikiyatrist tarafından uygulanır. Cinsel danışmanlık sonucunda birçok problem kısa zaman içerisinde kalıcı olarak çözümlenebilmektedir.

Oluşturulan güven ortamı içerisinde danışana probleminin kökeniyle ilgili farkındalık ve iç görü kazandırmak cinsel danışmanlıkta öncelikli konulardandır. Devam eden süreçte ise danışanın problemine göre ev ödevleri, egzersizler verilir. Bu ödevler dokunma, nefes, gevşeme ya da duyusal egzersizler vb. olmaktadır. Buna ek olarak yine fiziksel temas, girişimsel müdahale ve tıbbi müdahale içermeyen değişik yöntemler de uygulanabilir. Cinsel danışmanlığın başarısı ise bireyin ya da çiftlerin psikolojik danışman tarafından verilen ödevleri uygulamasına ve psikolojik danışma sürecindeki işbirliğine bağlıdır.

CİNSEL DANIŞMANLIK KONULARI NELERDİR?

Cinsel danışmanlıkta sıkça karşılaşılan ve ele alınan konular genellikle vajinismus, orgazm bozukluğu, cinsel isteksizlik, sertleşme bozukluğu, cinsel uyarılma bozukluğu, erken boşalma vb. dir.

Vajinismus, kadınların cinsel sorunlarından birisidir. Vajinismusta kadınlar cinsel birleşme sırasında yoğun bir biçimde kasılır, korkar ve cinsel birleşme engellenir. Cinsel organdaki kasılmalar bedende de değişik şekillerde kendini göstermektedir. Vajinismus kesin olarak çözülebilen edilebilen bir sorundur. Tıbbi müdahale ve tedavi gerektiren sorunlar haricinde, cinsel danışmanlık ile vajinismusun kesin ve kalıcı olarak çözümü sağlanmaktadır.

Ülkemizde birçok cinsel problemin ortaya çıkmasında yeterli cinsel eğitimin olmaması, cinsellikle alakalı doğru olmayan inançlar, bireylerin yetiştirilme tarzı gibi faktörlerin etkisi çok büyüktür. Bahsettiğimiz bu nedenlerle ortaya çıkan cinsel problemler kısa süre içerisinde çözülmektedir.

Danışmanlık almak için başvuranların Konya psikolog psikolojik danışman fiyatlarını da araştırdıkları görülmektedir. Bu noktada destek alacağınız uzmana karar verirken öncelikle uzmanın almış olduğu eğitimlere, deneyimlerine ve hakkında yapılan yorumlara dikkat etmenizi öneririz. Birçok etkenden ötürü uzmanların seans ücretleri de farklılık göstermektedir.

Konyada aile danışmanı veya cinsel danşman arayanlara sorunlarını fark ettikleri anda süreci uzatmadan bir uzmandan destek almalarını öneririz. Alınacak destek sayesinde sorunların çözümüyle birlikte ilişkilerin ve evliliklerin de zarar görmesinin önüne geçilecektir. Öncelikle bir hastalık söz konusuysa ilgili hekimlerden destek alınmalıdır, hastalık olmayan sorunlarla ilgili cinsel danışmanlık alınması işleri daha da kolaylaştırabilir.