0 532 242 52 21

ERKEN BOŞALMA SORUNU VE ÇÖZÜM YOLLARI

Erken Boşalma Sorunu ve Çözüm Yolları

Denetimsiz boşalma ve kontrolsüz boşalma olarak da adlandırılan erken boşalma sorunu toplumuzdan en yaygın olarak görülen cinsel işlev bozukluklarındandır.

Erken boşalma; tekrarlayan bir biçimde, vajinaya giriş öncesi veya girdikten çok kısa süre sonra kontrolsüz ve istem dışı olarak boşalmanın gerçekleşmesi durumudur. Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler bunu genelde;  ‘vajinaya giriş yapamadan boşalıyorum, kendimi kontrol edemiyorum, hep korktuğum başıma geliyor, denediğim hiçbir yöntem işe yaramıyor’ gibi cümlelerle ifade ederler. 

Erken boşalma sorunundan söz edebilme için sorunun, tekrarlayan bir sorun olması önemlidir. Her erkek bazen erken boşalabilir, bunda partnerine uyum sağlayamamış olması ve stresli olması gibi bir çok nedenden dolayı bu yaşanabilir. Denetimsiz boşalma sorunu yaşayan erkeklerin eşlerinde genellikle ikincil bir sorun olarak orgazm bozuklukları ve cinsel isteksizlik oluşmaktadır. Bunun nedeni de, erken boşalırım korkusu ile ön sevişmeden kaçınılmasıdır. 

Kontrolsüz boşalma konusunda çoğunlukla, penisi hissizleştirmeye dayalı geciktirici spreyler ve psikiyatri ilaçları öncelikle denenmektedir. 

 

Erken Boşalma Nedenleri

 

 • Ergenlikten gelen yanlış mastürbasyon alışkanlıkları
 • İlk cinsel birleşmede oluşan erken boşalma durumunun tüm cinsel yaşamda devam edeceği düşüncesi
 • Genelev alışkanlığı
 • Özgüven eksikliği, utanç, suçluluk, ve günahkarlık gibi psikolojik nedenler
 • Aile evlilik ve ilişki sorunları (eş reddi, geçim sıkıntıları, eşin olumsuz tepkileri vb.) 
 • Kişiyi derinden etkileyen önemli olaylar: Travma (taciz, tecavüz, deprem, yangın vb.)
 • Çok uzun aralıklarla cinsel ilişkiye girilmesi 
 • Sapkın cinsel istek ve arzular
 • Fiziksel nedenler (Penisin fizyolojisine bağlı sorunlar, magnezyum eksikliği, grip ve alerji ilaçları vb.)
 • Partnerden kaynaklı nedenler (partnerin cinsel isteksizliği, yeni doğum yapmış olması, hormon tedavisi görüyor olması)
 • Anksiyete, heyecan ve gerginlik
 • Kondisyon eksikliği ve kısa sürede nefes nefese kalma durumu
 • Partnerin cinsel ilişkide acı çektiğini bilmesi ve hissetmesi
 • Erken boşalma korkusunun erken boşalmaya yol açması 

gibi birçok nedenle denetimsiz boşalma sorunu ortaya çıkabilir. Denetim boşalma sorunu kısa süre ejekülasyona koşullanan penisin, uzun sürede boşalmaya koşullanması ile çözüme kavuşturulmaktadır. 

 

Erken Boşalmadan Kurtulmak

 

Denetimsiz boşalma sorunu konusunda en etkili çözüm, cinsel danışmanlıktır. Sorunun birçok farklı nedeni olabileceği için çözümü için ilk ve en önemli aşama değerlendirme aşamasıdır. Değerlendirme aşamasında sorunun nedenleri detaylı olarak tespit edilerek buna uygun bir danışma süreci planlanır. Cinsel danışma sürecinde, denetimsiz boşalmaya neden olabilecek travmalar varsa öncelik bunlar EMDR Tekniği ile çalışılarak rahatsız etmez hale getirilir. 

Kontrolsüz boşalma terapisi sürecinde, EMDR Tekniği, cinsel eğitim, bilişsel müdahaleler ve küçük davranışsal ev ödevleri yer almaktadır. Cinsel danışmanlık ile denetimsiz boşalma sorununun çözümünde başarı oranı oldukça yüksektir. Cinsel danışmanlık sürecinde başarı için psikolojik danışman ile danışanın işbirliği çok önemlidir. Cinsel danışmanlık sonrası denetimsiz boşalma sorununa neden olan, ‘ boşalmak için cinsel ilişkiye girmek ‘ kavramı ortadan kalkmaktadır. Bunun yerine ‘ cinsel ilişki sürecinin tamamından zevk almak’ ön plana gelmekte ve sorun ortadan kalkmaktadır. 

 

Optimum Psikoloji – Psikolojik Danışma Merkezi
Konya Psikolojik Danışman Desteği – Konya EMDR

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.