0 (850) 840 87 87

KONYA PEDAGOG DESTEĞİ – ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

Konya Pedagog Desteği - Çocuk Psikolojisi

İçindekiler

Yeni bir heyecanla bebeklerini kucaklarına almak için ailelerin sabırsızlandığı bir süreçtir gebelik. konya pedagog desteği anne-babaların, bebeklerinin doğumundan ergenliğine kadar olan süreçteki değişimlerini, gelişimlerini ve bu konuda diğer merak edilenleri içerir.

Konya pedagog desteği  almak isteyen ailelere gelişim ve aşamalarından bahsedeceğiz. İnsanın gelişimi, döllenmeyle birlikte başlayan ve devam eden bir süreçtir. İnsan doğduğu andan itibaren belirli yaşlarda değişik bir takım evrelerden geçmektedir.

 

KONYANIN EN İYİ PEDAGOĞU , KONYANIN EN İYİ PSİKOLOĞU VE KONYANIN EN İYİ AİLE DANIŞMANI KİMDİR?

Genellikle, çocukları için psikolojik destek arayışında olan kişiler internette,  ‘ Konyanın en iyi pedagoğu ,  Konya’da çocuk psikolojisi , Konya’nın en iyi psikoloğu, Konya en iyi psikolog , Konyadaki en iyi psikolog veya Konya’da en psikolojik danışman şeklinde aramalar yapmaktadır. Bu şekilde yapılan aramalarla ulaşılacak kişi ya da kurumlar yanıltıcı olabilmektedir. Konyanın en iyi psikoloğu şeklinde yapılan aramalarda çıkan sonuçlar, genellikle yanıltıcı olmaktadır. Bu nedenle konya pedagog desteği alanında uzman arayışındayken en önemli dikkat etmeniz gereken ‘en iyi’ gibi göreceli kavramlarla arayışlara girmemek onun yerine psikolojik destek alacağımız uzmanla ilgili yapılan yorumları dikkate almaktır. Buna ek olarak konya pedagog desteği alanıyla ilgili destek alacağınız uzmanın, mezun olduğu bölüm ve almış olduğu eğitimleri de dikkat almak doğru seçimler yapabilmenizi kolaylaştıracaktır. 

 

ÇOCUK PSİKOLOJİSİ VE ÇOCUKLARIN GELİŞİM DÖNEMLERİ – Konya Pedagog Desteği

Çocukların gelişim aşamalarını ve ihtiyaçlarını ise şöyle açıklayabiliriz:

Konya Pedagog Desteği - Konya Çocuk Psikolojisi - Konya Psikolog
Konya Pedagog Desteği – Konya Psikolog

0-18 Ay Çocuk Gelişim Dönemi

Temel güven dönemi olarak geçen bu dönemde anne ile bebek arasında kurulan bağ çok önemlidir. Güven duygusu çocuk için temel bir öğedir. Bebek acıktığı zaman annenin bunu anlayabilmesi gerekir ki bebeğin ihtiyaçlarını giderebilsin. Bebeğinin ihtiyaçlarını anlayamayan bir anne bebeğin duygusal anlamda yetersiz ve güvensiz olmasına sebep olabilir. İlk 3 ay içerisinde bebeğin ihtiyaçlarını hemen giderebilmek gerekirken, 3. aydan sonra kısa bir süre bekletip ihtiyaçlarını gidermek daha yerinde olacaktır. Bebek de bu durumla baş etmeyi öğrenecek ve gereksinimleri ile ilgili farkındalık kazanacaktır.Bebeklik dönemi büyümenin ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde gösterilen ilgi ve alaka çocukların her yönden sağlıklı büyümesini sağlar.

Anne ile bebek arasında bebeklikte kurulan ilişki, bebeğin ileriki dönemlerinde diğer ilişkileri için bir referans olacaktır. Anne bebekle uzun zaman geçirmeli, bebeğiyle konuşmalı ve ten teması sağlanmalıdır. Bunlar bebeğin güven duygusunu geliştirmeye destek olur. Güven duygusunu kazanan çocuk da özgüvenli bir birey olarak yetişebilir.Bu dönemin motor gelişim özelliklerinde, bebeğin emme ya da yutma gibi kendine özgü refleksleri dikkat çekmektedir. Bir bebeğin ilk kazandığı refleks başını kaldırabilmeyi başarmaktır.Yeni doğan bebekler için uyku çok önemlidir. Yeni doğan bir bebek gün içerisinde ortalama 12 ile saat 18 arası uyuyabilir. 12 aylıkken bu süre 10 ile 12 saate düşebilir.

Bebeklerin dil gelişimi için, nesneler gün içerisinde tekrar edilmelidir. Ebeveynler çocuklarıyla göz teması kurarak konuşmayı ihmal etmemelidir.

 

2-3 Yaş Çocuk Gelişim Dönemi

Bu yaş dönemindeki çocukların bireyselleşme ve özerkleşmeye ihtiyacı kendini göstermeye başlar. Kendi başlarına hareket etme, bir şeyler yapma ihtiyacında olabilirler. Bu dönemde çocuğa çok fazla kural koymak ya da onu kısıtlamak ileriki dönemde çocuğun özgüven sorunları yaşamasına sebep olabilir. Ya da tam tersine her şey için evet denilirse bu sefer de çocuk ileriki yaşamında kurallara uymakta veya genel olarak sınırlarla ilgili sorunlar yaşar.

Bu dönem çocukları artık konuşmaya ve yürümeye, anneye bağımlılıklarından yavaş yavaş kurtulmaya başlamıştır. Anüs kaslarının gelişiminden ötürü 2 yaşından itibaren artık tuvalet eğitimine de başlanabilir. Daha önce başlanması ise tavsiye edilmez. Tuvalet eğitimine erken başlamak ya da bu yönde baskı yapmak psikolojik yönden çocuğa ciddi zararlar verebilir.

Çocukların elbiselerini giyebilmesine, oyuncaklarını kendi halinde keşfedebilmesine ya da çatal-kaşığı kendisinin tutabilmesine izin verilmelidir. 3 yaşında bir çocuk artık kendi başına yemek yiyebilir hale gelmelidir.

3 yaşında çocuklar kendi cinsiyetlerini de öğrenmeye başlarlar. Kavramlar hakkında önemli gelişmeler yaşandığı bu dönemde çocukların dış dünya ile olan etkileşimleri de arttırılmalıdır. Annenin çocuğa yeterli derecede ilgi göstermesi ve çevredeki uyaranlar bebeğin bilişsel gelişimine destek olur. Tüm bu sebeplerden ebeveynlerin önemli sorumlulukları vardır. Çocukların sağlıklı gelişim gösterebilmeleri, çevresiyle olumlu ilişkiler kurabilmeleri ebeveynin yetiştirme şeklinde saklıdır.

 

4-5 Yaş Çocuk Gelişim Dönemi

Bu dönemde çocuklar artık paylaşmayı ve toplum içerisindeki kuralları öğrenebilirler. Aile kural koyarken çok dikkatli olmalıdır. Her durumda çocuğa şefkatle yaklaşılmalıdır.

Bu dönemde sembolik oyunlar oynamaya başlayabilirler. Kreş için çok uygun bir dönemdir. Genellikle çocuğun, ebeveyninden ilk ayrılacağı zamandır kreş dönemleri. Ayrılma duygusunu yaşayacağı bu dönem bir süreçtir ve bir anda sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi pek de kolay değildir. Çocuğun buna alışması, ailenin de sabırlı olması gerekir. Çocuk bu sürecin sonunda annesi yanından ayrıldığında onu kaybetmediğini ve tekrar kendisinin yanına geleceğini öğrenmiş olur.

4-5 yaş çocuğu her şeyi bilmek isteyebilir bu yüzden sürekli sorular sorarlar. Hayal dünyaları çok gelişmiştir. Ortalama 3 yaşından sonra kız çocukları anneyi, erkek çocukları babayı modellemeye, onlara benzemeye çalışır yani kendi cinsinden ebeveyniyle özdeşim kurar.

Yoğun olarak oyun oynandığı bir dönemdir. Kimi yetişkinin düşündüğü gibi sadece zaman geçirmek ya da oyalanmak için oyun oynamaz çocuklar. Oyunlar aracılığıyla çocukların becerileri artar, en rahat ettikleri doğal oyun ortamı içerisinde birçok şey öğrenirler.

 

6-11 Yaş Çocuk Gelişim Dönemi

Bu dönemde çocuklar artık ilkokula başlamaktadır. Çocuklar dış dünya ile daha çok içi içe olmaya başlayacaktır. Bir takım gelişim aşamalarını tamamlayan çocuk ilkokula hazır hale gelmiş demektir. Daha önce evden ve ebeveynlerinden hiç ayrılmamış çocuklar içinse bu dönem geçişi zor olabilir. Çocukların ruhsal ve duygusal olgunluğa erişmeleri işte bu yüzden çok önemlidir.

Çocukların bu dönem içerisinde:

 • Zihinsel becerileri artış gösterir.
 • Arkadaş gereksinimi önceki dönemlere göre belirgin şekilde artmıştır. Sosyal çevreleri genişlemeye başlamıştır. Arkadaş ilişkileri sayesinde işbirliğini, uyumlu olmayı, saygıyı, sorumluluk alabilmeyi, yarışmayı öğrenirler.
 • Benlik kavramı gelişmeye başlamıştır, benmerkezcilik ise azalmaya başlamıştır.
 • Bilişsel ve dil becerilerinde artış gözlenir. Kelime hazneleri genişlemiştir.
 • Kızlar ve erkekler genelde kendi aralarında gruplaşarak oynamayı tercih ederler.
 • Bu dönemin sonlarında çocuklar artık ikincil cinsiyet özelliklerini kazanmaya başlarlar. Vücut biyokimyasında da farklılıklar görülmeye başlanır.

Çocuklarınızla sağlıklı iletişim kurabilmek ve etkili bir anne baba olabilmek için çocukların içinde bulunduğu gelişim dönemlerini bilmek ve dönemin özelliklerini dikkate almak anne babalar için çok faydalı olacaktır.

2 Comments

 • Konya Çocuk Psikolojisi Uzmanları ve Pedagog Desteği

  Elçin 31 Ocak 2019
 • Konya Pedagog, Psikolog desteği

  Kerim 21 Şubat 2019

Leave a comment

Your email address will not be published.