0 (850) 840 87 87

KONYADA PSİKOLOG, PSİKOLOJİK DANIŞMAN, ÇOCUK PSİKOLOĞU

Konyada Psikolog Psikolojik Danışman Çocuk Psikoloğu

İçindekiler

Psikolojik danışmaya ihtiyaç duyduğunuzu ve artık profesyonel bir uzmandan yardım almanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Peki Konyada Psikolog , Psikolojik Danışman , Çocuk Psikoloğu ve Pedagog ararken neler dikkat etmelisiniz?

Günümüzde pek çok kişi sorunların üstesinden gelebilmek için danışma sürecine başlamaktadır. Psikolojik destek almaya karar verdiğinizde uzman arayışlarına girerek birçok yerde araştırma yapabilir, psikolojinizi emanet edeceğiniz kişiyi özenle seçmeye çalışabilirsiniz. Bu noktada Konya psikolog, konya psikolojik danışman, Konya pedagog, Konya çocuk psikoloğu gibi arayışlarınızda dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan bahsedeceğiz.

KONYADA PSİKOLOG PSİKOLOJİK DANIŞMAN ARARKEN PSİKOLOJİK DANIŞMA SÜRECİ HAKKINDA DA BİLGİ SAHİBİ OLUN

Psikolojik Danışma hizmeti bireylerin problemlerinin çözüm yollarını keşfetmelerini, içgörü kazanabilmelerini sağlayan bir süreçtir. Psikoloji danışma sürecinde danışman danışana nasihat, öğüt ya da tavsiye vermez. Süreç içinde asıl sorumluluk danışanın kendisine aittir. Danışanın değişime ve iyileşmeye olan inancı yüksek olmalıdır.

Bir uzmandan yardım alacağınızda ilk dikkat etmeniz gereken, uzmanının yetkinliği olmalıdır. Bunun için ilk başta mesleki anlamda hangi diplomaya sahip olduğunu öğrenmeniz gereklidir. Başvuracağınız uzmanın diplomalarını ve mesleki yetkinliğini belirten belgeleri sorgulamanız çok önemlidir. Bunun yanı sıra bu alanda çalışan uzmanların almış oldukları psikolojik danışma teknikleri ile ilgili eğitimler de bir diğer önemli husustur. Bunlara dikkat etmediğiniz takdirde alacağınız psikolojik destek hem maddi hem manevi olarak olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

 

DESTEK ALACAĞINIZ PSİKOLOG VEYA PSİKOLOJİK DANIŞMANIN ALMIŞ OLDUĞU EĞİTİMLERİ MERAK EDİN

 

Psikolojik destek alırken spesifik olarak hangi alanda desteğe ihtiyacınız olduğunu da netleştirmeniz önemlidir. Örneğin; ailede yaşadığınız problemler için yetkin bir aile danışmanından yardım almanız daha doğru olacaktır. Dolayısıyla her psikolog ya da psikolojik danışman bu alanlarda uzmanlaşmış birisi olmayabilir. Önce yardım alacağınız konuyu belirleyerek o alanda eğitimli ve kendisini yetiştirmiş bir uzmana başvurmalısınız. Uzmanların eğitimleri, donanımları, kendisinden destek almış danışanların yorumları bu konuda sizlere referans olabilir.

Aile, çift ve ya da evlilik danışmanlığı hakkında bir noktaya değinmemiz lazım. Bu alanda yardım almak istiyorsanız uzmanın bu konular üzerine eğitimli olmasına dikkat etmelisiniz. Son yıllarda 450 saatlik bir eğitimin ardından (bu eğitimin kalitesi de değişmektedir)  alınan sertifika ile aile danışmanı olunabiliyor ve bu eğitime birçok meslek grubu (doktor, sosyolog, çocuk gelişimciler, hemşireler, okul öncesi öğretmenleri gibi) katılabilmektedir. Temelde psikoloji alt yapısı yoksa eğer 450 saatlik bir eğitimle psikolojik danışman olmak mümkün değildir. Yani her aile danışmanının psikolog ya da psikolojik danışman olmadığını unutmamalısınız. Karar verirken bunlara da dikkat etmenizi öneririz.

Destek alacağınız uzmanın evinize yakınlığını da dikkate alabilirsiniz. Danışma, zaman isteyen bir süreçtir. Genellikle haftada bir devam eden danışma sürecinde yol sizin için zor ve sıkıntılı olacaksa bu danışma sürecinin aksamasına neden olabilir. Araştırmalarınızda bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

İnternet üzerinden yaptığınız aramalarda destek alacağınız uzmanlık alanını dikkate alarak daha spesifik anahtar kelimelerle arama yapabilirsiniz. Örneğin çocuk psikolojisi alanında yardıma ihtiyacınız varsa “Konya çocuk psikoloğu” ya da “Konya pedagog” şeklinde ya da  “EMDR Konya” ya da “EMDR Tekniği Konya” şeklinde arama yapabilirsiniz.

 

UYGULANAN TEKNİK VE YÖNTEMLERİ VE ETKİLİLİĞİNİ ARAŞTIRIN


Danışma sürecinden beklentileriniz dikkat etmeniz gerekenlerden bir diğeridir. Her psikolog ya da psikolojik danışmanın danışma yöntemleri aynı değildir. Emdr, Bilişsel Davranışçı Teknik gibi birçok danışma yöntemi bulunmaktadır. Özellikle belli bir danışma yönteminden faydalanmak istiyorsanız uzmanın o yöntem hakkında eğitimi olup olmadığını incelemelisiniz.

Kişisel gelişim uzmanı ya da yaşam koçu gibi unvanlarla kendini tanıtan kişiler psikolog, psikolojik danışman olmayabilir. Mesleki yeterliliği olmadan belli kurumlardan alınan belge ve sertifikalarla kendini bu şekilde adlandıran kişilerden psikolojik danışmanlık almanızı olumlu sonuçlar getirmeyebilir.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.