0 (850) 840 87 87

ÇOCUĞA VE ONUN DÜNYASINA AÇILAN KAPI: OYUN TERAPİSİ

Çocuğa ve Onun Dünyasına Açılan Kapı: Oyun Terapisi

Çocuklar zamanlarının çok büyük bir kısmını oyun oynayarak geçirirler. Oyun onlar için gelişimlerinin önemli ve zaruri bir parçasıdır adeta. Oyun; çocukların bilişsel, duygusal, fiziksel, dil ve motor becerilerinin gelişimini destekler, sosyal anlamda ilişkilerini geliştirebilmelerine yardımcı olur ve çevreye uyumlarını kolaylaştırır.  Oyun, çocuklar için dünyayı ve insanlarla olan ilişkilerini prova ettikleri bir iletişim şeklidir. Çocuklar oyun terapisi sayesinde kızgınlıklarını, öfkelerini, üzüntülerini, kaygılarını, korkularını vb. duygularını ifade etme olanağı bulurlar.

Oyun Terapisi, çocukluk dönemi sorunları için çok çok önemli ve işlevsel bir terapidir. Çocuklar yaşadıklarını yetişkin bireyler gibi kelimelerle dışa vuramadığı ve duyguları hakkında yeterince konuşamadığı için yetişkinlerle yapılan terapi şekli çocuklara uygun olmaz. Çocukların kendilerini ifade yöntemi evrensel bir dil olan oyundur. Bütün dünya çocuklarında ortak bir dildir oyun. Bir yetişkin, çocuğun dünyasına girmek ve onu anlamak istiyorsa onunla nasıl oyun oynaması gerektiğini de bilmelidir.

 

Oyun Terapisinde Her Şey Çocukların İstediği Gibi İlerler

 

Çocuklar yetişkinlerin arasında güç ve kontrole sıkça maruz kalırlar. Burada amaç çocuğu korumak olabilir fakat bu durum çocuklarda çaresizlik veya yetersizlik duygularına yol açabilir. Deneyimsel oyun terapisinde ise çocukla tam bir eşleşme vardır. Yani terapist orada çocuğun terapisti değil oyun arkadaşıdır. Çocuk kendini bu ortamda güçlü, güvende ve yeterli hisseder. Deneyimsel oyun terapisi ilişki odaklı yürütülen bir terapidir. Çocukla güven temelinde bir ilişki kurulduktan sonra çocuk problemlerini terapi ortamına getirmeye başlar. Oyun terapisinde kullanılan çeşitli oyuncaklar ve roller aracılığıyla çocuklar kendilerini rahatça ifade edebilirler. Oyunu kendi istedikleri gibi kurarlar ve psikolojik danışman buna müdahale etmez. Günlük hayatta üstesinden gelemedikleri konulara oyun sayesinde çözüm bulabilirler.

Çocuklar oyun esnasında yaşadıkları travmaları ya da olumsuz olayları yeniden yaratarak oyunla birlikte bu tecrübelerini değiştirme imkânı bulurlar. Çocuklar problemleri sözlerle dışa vuramazlar. Kurgulayacağı oyunda ise duygusal problemlerini yansıtan oyun ve oyuncakları seçerler. Bu sayede oyun devam ettikçe problemler anlaşılmaya ve çocuk da rahatlamaya başlar.

Oyun terapisinde çocukların kendi sorunlarını ifade etmesini sağlayacak çeşitli oyuncaklar sunulur. Deneyimsel oyun terapisinde oyunun senaryosu ve süreci tamamen çocuğun kontrolündedir. Çocuk kendi sorunlarını yansıtacak oyuncakları yine kendisi seçecektir. Psikolojik danışman oyunu sınırlandırmaz sadece çocuğun istediği şekilde ona eşlik eder. Çocuk süreçte yaşamış olduğu zor olayları ve olumsuz duyguları tekrar yaşar, bunun üzerinde çalışarak bu duyguyla ve zorluklarla baş edebilme yeterliliğini kazanır. Oyun terapisi ilerledikçe, çocuk oyun içinde aktifleşecek, güçlenecek, artık rahatlamaya başlayacak ve iyileşmesi de kendiliğinden gelecektir.

 

Deneyimsel oyun terapisinde oyuncaklar bir oyuncaktan çok daha fazlasıdır!

 

Çocukların oyun terapisinde oynadıkları oyunun evde oynanan oyundan en büyük farkı çocuğun sembolik anlatımlarını anlayabilecek bir terapistin, çocuk psikoloğunun ya da pedagogun bulunmasıdır. Deneyimsel oyun terapisinde oyuncaklar bir oyuncaktan çok daha fazlasıdır. Oyuncaklar ve roller çocukların kendi deneyimlerini sembolize eden birer araçtır. Çocuğun seçmiş olduğu oyuncaklar, bu oyuncakları kullanım tarzı ve bunların anlamları ancak eğitimli bir oyun terapisti tarafından çözümlenebilir. Bu metaforları, sembolik anlatımları okuyan ve temelde onunla güvenli ilişki kurabilen bir psikolojik danışmanın ona eşlik etmesi çocukların güvende hissetmelerini sağlar. Çocuklar olumsuz olayları oyun ortamında yaşarken psikolojik danışmanın ona vereceği tepkiler çocuk için iyileştirici olmaktadır. Çocuklar ifade edemediği duygularını bu ortamda açığa çıkarabilirler. Üstesinden gelemediği büyük sorunlar oyun içerisinde küçülmeye başlar. Çocuk oyun içerisinde güçlendikçe yaşadığı negatif olayların da etkisinden kurtulmaya başlar.

 

Ailenin Aktif Katılımı Çok Önemli

 

Deneyimsel oyun terapisinde ailenin süreç içerisinde aktif katılımı çok önemlidir. Ebeveynler süreç hakkında bilgilendirilir ve psikolojik danışmanla birlikte bir ekip halinde hareket edilir. Oyun terapisti düzenli olarak ebeveynler ile de görüşmeler gerçekleştirir. Oyun terapisinin süreci ve çocuğun durumu hakkında ailenin bilgi sahibi olması sağlanır. Aile süreç içerisinde ve sonrasında yapabilecekleri hakkında bilgi edinmiş olur.

Deneyimsel oyun terapisi sayesinde çocuklar olumsuz duygularıyla başa çıkabilmeyi, duygularını rahatça ifade edebilmeyi, sorumluluk alabilmeyi, sorunları için çözüm bulabilmeyi, empati kurabilmeyi, saygıyı, kendini ve başkalarını kabul edebilmeyi de öğrenirler. Kişisel gücünü oyun terapisiyle yeniden kazanan çocuk artık daha üretken ve sosyal olabilecek bununla beraber özsaygısı da gelişecektir.

Çocuklarınızda gözlemlediğiniz ve anlamlandıramadığınız farklı durumlarda, çeşitli psikolojik problemlerde ve travmalarda profesyonel bir destek almanız çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir. Oyun terapisi sayesinde çocukla kurulan duygusal ilişki, çocuğunuzun iyileşmesini, duygusal olarak güçlenmesini sağlar.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.