0 532 242 52 21

EMDR TEKNİĞİ KONYA

EMDR Türkçe’ye “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” olarak çevrilen bir psikolojik danışma yöntemidir. Konya EMDR Tekniği, EMDR yaptıranlara büyük farkındalıklar kazandıran bir teknik olarak karşımıza çıkmakta ve EMDR Tekniğine olan danışanların talebi her geçen gün artmaktadır. Kişiler şu anki problemlerinin kökeninde geçmişte yaşadığı küçük veya büyük travmatik anıların olduğunu keşfetmektedir. Bu anıların rahatsız edici etkilerinden kurtulmanın mümkün olduğunu ise EMDR tekniğiyle anlamaktadırlar.

Etkisi Halen Devam Eden Anılarınız İçin: EMDR Tekniği

Psikolojik sorunlardan yana muzdarip olan bireyler psikolojik destek almaya karar verirse çözüm için önemli bir adım atmış olur. Çünkü bu karar kişinin problemleri hakkında farkındalık sahibi olduğunun bir göstergesidir.

İçinde yaşadığınız zamanda kendinizi kötü hissetmenizin nedeni geçmişten gelen ve etkilerinden kurtulamadığınız olumsuz bir veya birden fazla olaydan kaynaklanmaktadır. Bu olayların yıkıcı etkileri ise ömür boyu taşınması gereken bir yük değildir. Şu bir gerçek ki geçmiş ve yaşanılanlar değiştirilemez fakat geçmişte yaşanılan olayların kişiye olan olumsuz etkilerinin önüne geçilebilir. Kişiyi etkileyen travmatik etkiler ortadan kaldırılabilir. Bu alanda kullanılan ve bugüne kadar yaklaşık 2 milyon kişinin değişik psikolojik problemlerinin başarıyla çözülmesini sağlayan en etkili tekniklerden birisi EMDR tekniğidir.

 

EMDR Tekniği Nedir?

Kişilerin hayatında büyük veya küçük birçok travma vardır. Bu travmalar kişinin beyninde adeta bir kara kutu gibi işlenmemiş bir halde saklanır. İşlenmemiş olan bu anılar kişi tarafından çoğunlukla bastırılmış olabilir. Bu anılar unutulmuş sanılabilir fakat farklı şekillerde, farklı problemlere sebep olabilecek şekilde açığa çıkarlar. Böyle durumlarda geçmişteki travmalara dönerek bu anıları yeniden işlemek gerekir, çünkü beyin tarafından işlemlenememiştir. 

EMDR Tekniği beynin çift taraflı uyarımına dayalı bir yöntemdir. Kişileri yaralayan, örseleyen travmatik olaylar tekrardan EMDR sürecinde kişiye kontrollü olarak yaşatılır ve ardından o anılar kişiyi rahatsız etmez hale getirilir. EMDR tekniği, göz hareketleri veya EMDR cihazı aracılığıyla gerçekleştirilir. Uzmanın yönlendirmeleriyle beraber işlenmemiş anılar sağ beyin ve sol beyin etkileşimiyle işlemlenir ve rahatsız etmez hale gelir, sıradan bir anıya dönüşür.

Kısa sürede etkili sonuçlar veren bu teknikte rahatsızlık veren anıların artık rahatsız etmez hale getirilmesi amaçlanır. Taşlarla tıkanmış bir su yolunun taşlardan temizlenmesiyle suyun akışının hızlanması ve kolaylaşması gibi travmatik anıların işlenmesiyle de beynin sağlıklı akışı sağlanmış olur. EMDR tekniğiyle birçok sorunun temelinde var olan olumsuz inançlar ve ortaya çıkan olumsuz duyguların azaldığı hatta bunların olumluları ile yer değiştirebildiği görülmüş ve ispatlanmıştır.

EMDR Tekniği ücreti ise bulunduğunuz bölgeye, EMDR uygulayıcısının almış olduğu eğitimlere ve tecrübesine göre değişiklik gösterebilir.

 

Optimum Psikoloji – Psikolojik Danışma Merkezi
Konya Psikolojik Danışman Desteği – Konya EMDR